Varšava a Lodž (čtvrtek 22.8. – neděle 25.8.2019)

Další zájezd z cyklu věnovaného Polsku míří do oblasti Mazovska. Varšava, hlavní město Polska, se rozkládá po obou březích řeky Visly a je největším městem země. Město vzniklo ve 13. století a od konce 16. století bylo sídlem králů. Za druhé světové války bylo 90 % města zcela zničeno, většina historických budov byla po válce obnovena. Staré Město je zapsáno na seznam památek UNESCO.

čtvrtek 22.8: odjezd v časných ranních hodinách. První zastávka bude v Lodži, druhém největším polském městě. Lodž je město čtyř kultur, každoročně se zde v červnu koná festival německé, židovské, polské a ruské kultury. Město je centrem textilního průmyslu, kinematografie a místem s jedinečnou industriální architekturou.  Hlavní památkou je palác průmyslníka Izraela Poznańského, který je vystavěn a vyzdoben ve všech možných architektonických stylech. Ve vedlejší impozantní budově slavné manufaktury dnes sídlí obchodní galerie s obchody, restauracemi, sportovišti a muzei. Projdeme se po Starém Rynku a po ulici Piotrkowské, jedné z nejdelších pěších zón v Evropě.  Po prohlídce odjedeme do Varšavy na ubytování.

pátek 23.8. a sobota 24.8.:  bude na programu prohlídka historického centra města a královská cesta. Královská cesta je plná krásných a důstojných rezidencí, paláců a zámků. Začíná u Zámeckého náměstí a končí ve Wilanowě. Prohlédneme si Staroměstské náměstí (Rynek) se starobylými domy, Zámecké náměstí s královským zámkem, sloup se sochou Zikmunda III. Vasy, třídy Krakovské předměstí a Nový svět, na nich reprezentativní paláce, kostely a další památky v centru Starého Města. Kromě pamětihodností cestu lemují kavárny, restaurace a exkluzivní obchody. Moderní Varšavu „Polský Manhattan“ si prohlédneme shora z vyhlídkové terasy budovy Paláce kultury a vědy, nejvyšší budovy v Polsku (výška 231 m). Na královské cestě navštívíme také palác na vodě Łazienki, kde se nachází královská rezidence s parkem, četné další paláce a vily a královský zámek Wilanów, letní palác krále Jana III. Sobieského, kde si zájemci mohou prohlédnout interiéry i rozlehlý park. Podle zájmu si prohlédneme Chopinovo muzeum v paláci Ostrogskich nebo Centrum vědy a kultury Kopernik, což je rozsáhlý komplex, jehož součástí je knihovna i planetárium. Rovněž navštívíme muzeum Varšavského postání a hrob Neznámého vojína. V pátek večer se mohou zájemci zúčastnit prezentace v Multimediálním Parku Fontán, který je druhý největší v Polsku.

neděle 25.8.: po snídani odjezd do obce Żelazowa Wola, rodiště Fryderyka Chopina. Na okraji Kampinoského pralesa stojí jeho rodný dům s muzeem, obklopený parkem, kde se v létě pořádají koncerty. Původní dům, kde se Chopin narodil, byl revitalizován a nyní se zde nacházejí dva moderní pavilony, kde je umístěna expozice, spojená se životem skladatele. Po prohlídce odjedeme domů, večer příjezd do nástupních míst.

Cena zájezdu

  • 4 950 Kč / osoba

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, 3x ubytování v hotelu  v centru Varšavy se snídaní (pokoje so soc. zařízením a klimatizací), služby průvodce, pojištění léčebných výloh

Cena nezahrnuje: vstupné do památkových objektů – cca 150 PLN

Odjezdy z nástupních míst

  • Blansko
  • Lipůvka
  • Kuřim
  • Brno

Časy odjezdů a nástupní místa budou upřesněna v pokynech na cestu.